Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru, już po raz trzeci zorganizowała pokaz dyplomowych prac swoich studentów. Jest to jedyna w Polsce szkoła, która została oficjalnym partnerem UCA w Wielkiej Brytanii.

13 marca w Wilanowskiej Oranżerii, odbył się pokaz wszystkich trzynastu laureatów, którzy w świetle fleszy prezentowali swoje kolekcje. Pokaz Młodej Mody, to niesamowite wydarzenie na którym młodzi i zdolni projektanci mieli szansę na przedstawienie swoich najlepszych projektów. 

Ta coroczna impreza, licznie skupia najważniejszych przedstawicieli świata mody. Duże firmy odzieżowe, showroomy, stylistów oraz reporterów. Nie można nie wspomnieć o gościach, którzy przybyli na to wyjątkowe spotkanie, właśnie po to by podziwiać twórczość tych młodych i otwartych projektantów. Małgorzata Lewińska, Klaudia Halejcio, Ewa Pacuła, Beata Sadurska, Antoni Królikowski, Michał Gilbert Lach, Michał Starost, Anna Puślecka, Ewa i Marek Bukowscy, Lidia Popiel, Paweł Królikowski oraz Małgorzata Ostrowska-Królikowska. To nazwiska znane wszystkim. Swoich dyplomantów podziwiali naturalnie także ich wykładowcy, Agata Koshmider, Michał Szulc i Andrzej Foder, dyrektor MSKPU, którym należą się ogromne słowa uznania, za tak wspaniałe przygotowanie swoich studentów.

To modowe wydarzenie wywarło na mnie wyjątkowo niesamowite i niezapomniane wrażenie. Osobiście nie mogłam oderwać wzroku od kreacji tych młodych, utalentowanych ludzi. Odwaga, kreatywność, otwartość na własną wyobraźnię, oryginalne pomysły i wielki talent! Spośród trzynastu kolekcji ciężko było wybrać coś, co nie wpadło by mi w oko, ale szczególne wrażenie zrobiły na mnie projekty Karola Kurpiewskiego. Ten pochodzący z Ostrołęki chłopak, w wyjątkowy sposób stawił czoła zasadniczej modzie, bawiąc się nią i łamiąc wszelkie jej granice. Przystosowując ją bezwzględnie i bezkompromisowo dla własnych potrzeb, wykorzystując przy tym w ciekawy sposób, motywy ludowe. Projekty Karola Kurpiewskiego nagrodziła stażem we własnym atelier, projektantka Joanna Klimas. Wyróżnienia dostali również Aleksandra Kawałko, nagrodzona stażem w atelier Macieja Zienia, Edyta Pietrzyk – atelier Słoma i Trymbulak, natomiast Maciej Trzmiel odbędzie praktyki u Mariusza Przybylskiego. Gratuluję i zazdroszczę wybrańcom!

Ja natomiast wyróżniam wszystkie projekty! Urzekły mnie bowiem swoja „innością”, którą nazwać trzeba po prostu sztuką. Tworzenie takich form odzieży wiąże się z nie tylko z wielkim i niezaprzeczalnym talentem ale także z wyjątkową osobowością i jakością myślenia tych młodych i otwartych na świat ludzi. Ujawnianie wewnętrznych emocji i przelanie ich na tkaninę, to wielka odwaga na pokazanie światu poniekąd swojej duszy. Odwaga, tak bardzo potrzebna na tym prostym, jakże często pozbawionym chęci zrozumienia mody, otaczającym nas świecie.

Już po kilku pierwszych minutach pokazu, wiedziałam jak wielkie emocje wywoła on na mnie. Wiedziałam jak ciężko będzie mi zejść na ziemię, szczególnie kiedy podziwiałam tak dobre, odważne i oryginalne męskie kolekcje Karola Kurpiewskiego, których na naszych ulicach ciągle jest tak mało! Wiedziałam że pokaz ten, obudzi we mnie nie spełnione marzenia i wywoła nutę zazdrości. Wiedziałam też, że jeszcze bardziej niż zwykle zatęsknię za tym niezapomnianym widokiem piękna, na ulicach naszego małego, szarego miasta.

Nazwiska laureatów;  Frączek Alicja, Górska Karolina, Kawałko Aleksandra, Kuba Marta, Kucharczyk Aleksandra, Kurpiewski Karol, Misiak–Kołsut Monika, Pałos Aleksandra, Pietrzyk Edyta, Pyrżak Magdalena, Szamocka Zuzanna, Trzmiel Maciej, Zalewska Emilia.

[nggallery id=15]